تبلیغات
یاران زمین - سیاهچاله مهمترین تهدید فضایی

www.geoevents.net

سیاهچاله مهمترین تهدید فضایی

تاریخ:پنجشنبه 4 مهر 1387-07:09 ق.ظ

ستارگان پس از تولد و زندگی خود که گاها عمرشان به میلیاردها سال هم می رسد،به مرحله ی مرگ می رسند.مرگ یک ستاره به یکی از سه صورت زیر امکان پذیر است:تبدیل به کوتوله ی سفید،تبدیل به سیاه چاله،تبدیل به ستاره ی نوترونی....

نگاه اجمالی

سراسر زندگی یک ستاره به یک میدان نبرد شبیه است.نیروی گرانش سعی دارد که ستاره را منقبض و خرد کند،ولی با مقاومت فشار رو به بیرون ماده ستاره روبرو می شود،اما سرانجام ستاره تحلیل میرود،گرانش کنترل را به دست میگیرد و ستاره شکل کاملا متفاوتی با ستاره ای معمولی و سالم مانند خورشید،به خود میگیرد،حتی اگر جرم ستاره بسیار زیاد باشد،ممکن است با تبدیل به یک سیاه چاله دراعماق فضا ناپدید شود....

(برای مطالعه ادامه مطلب روی ادامه مطلب در زیر کلیک کنید)

 

ارائه مطلب از دوست خوبمان علی شاهری

 

ستارگان پس از تولد و زندگی خود که گاها عمرشان به میلیاردها سال هم می رسد،به مرحله ی مرگ می رسند.مرگ یک ستاره به یکی از سه صورت زیر امکان پذیر است:تبدیل به کوتوله ی سفید،تبدیل به سیاه چاله،تبدیل به ستاره ی نوترونی.

نگاه اجمالی

سراسر زندگی یک ستاره به یک میدان نبرد شبیه است.نیروی گرانش سعی دارد که ستاره را منقبض و خرد کند،ولی با مقاومت فشار رو به بیرون ماده ستاره روبرو می شود،اما سرانجام ستاره تحلیل میرود،گرانش کنترل را به دست میگیرد و ستاره شکل کاملا متفاوتی با ستاره ای معمولی و سالم مانند خورشید،به خود میگیرد،حتی اگر جرم ستاره بسیار زیاد باشد،ممکن است با تبدیل به یک سیاه چاله دراعماق فضا ناپدید شود.

گرانش یک ستاره

نیروی گرانش ، همواره جذب می‌کند و مایل است که ذرات ماده را همیشه به هم نزدیکتر سازد. ما به این سبب وزن داریم که جرم زمین جرم بدن ما را به طرف خود می‌کشد و در نتیجه نیروی گرانشی هر یک از اتمهای بدن ما ، اتمهای دیگر را به طرف خود می‌کشد. از آنجا که جرم یک ستاره معمولی بسیار زیاد است و حتی ممکن است یک میلیون بار بیشتر از جرم زمین باشد، گرانش درونی آن نیز بسیار شدید است.
لحظه ای اعماق خورشید را مجسم کنید،فشار آن در یک دهمی فاصله ی سطح تا هسته تقریبا یک میلیون بار بیشتر ازفشار جو در سطح زمین است.در این فاصله،فشار با مقاومت گازهای داغ درون خورشید روبرو می شوند،هنگامی که آتش هسته ای رو به کاهش می گذارد،گاز ستاره سرد میشود و بعد گرانش به نیروی مسلح تبدیل می شود،آنچه در این مرحله روی میدهد به جرم ستاره بستگی دارد.

مراحل مرگ ستاره

 ستاره‌ای رو به مرگ ، مانند خورشید در هم فرو می‌رود تا به اندازه زمین برسد. در این روند هیچ انفجار واقعی و قابل توجهی رخ نمی‌دهد. ستاره فقط به توده‌ای از خاکستر رادیواکتیو تنزل می‌کند و به آرامی سوسو می‌زند.در این مرحله ستاره به یک کوتوله ی سفید تبدیل می شود.یک فنجان از ماده ی آن یکصد تن وزن دارد.

ستاره ی نوترونی

اگر جرم ستاره‌ای بسیار بیشتر از خورشید باشد، فشار فرو ریزش مرحله کوتوله سفید را نیز پشت سر می‌گذارد و متوقف نمی‌شود، آن قدر فرو ریزش ادامه می‌یابد که قطر ستاره به حدود ده کیلومتر می‌رسد. در این نقطه ستاره گلوله ای است چگال از ذرات هسته ای که آن را ستاره نوترونی می نامند.یک فنجان از ماده ی آن یک میلیون میلیون تن وزن دارد.برخی از ستارگان نوترونی به سرعت می چرخند و در هر بار چرخش تابش هایی در طول موج رادیویی گسیل میکنند،این گونه ستاره های نوترونی تپ اختر (پولسار)نام دارند،در قلب سحابی خرچنگ،تپ اختری وجود دارد که سی بار به دور خود می چرخد.

مرگ ستاره ی نوترونی

 یک ستاره نوترونی بدون وقوع یک انفجار شدید اولیه شکل نمی‌گیرد. ستاره رو به مرگ ممکن است در چند ثانیه آخر حیات خود به‌صورت یک ابر نو اختر شعله ور شود.درخشش آن چند روز از تمام کهکشان ها پیشی میگیرد.از بخش مرکزی ابر نواختر،یک ستاره ی نوترونی پدید می آید.جرم ستارگان نوترونی نمی تواند بیشتر از دو برابر جرم خورشید باشد.یک ستاره ی رو به مرگ مثلا با جرم ده برابر جرم خورشید،چنان زیر بار گرانش تولید شده قرار میگیرد که هیچ نیرویی نمیتواند در برابر فروریزش آن مقاومت کند.وقتی که چنین ستاره ای منقبض میشود،به اندازه ی حدود دو کیلومتر میرسد،گرانش به حدی زیاد می شود که سرعت گریز از سطح آن به بیشتر از سرعت نور می رسد.

سیاه چاله ها

نور و علائم رادیویی نمی توانند از سطح ستاره ی منقبض شده بگریزند.گرانش به قدری نیرومند است که همه چیز را به سمت خود میکشد.ما فقط میدانیم که ستاره در این حالت به یک سیاه چاله تبدیل می شود.سیاه چاله ها را نمی توان دید زیرا پیوسته مواد دیگر را به سمت خود می کشند و به این ترتیب است که نمیتوان آنها را آشکار کرد.

تلسکوپ های پرتو ایکس،عملا تابش هایی از گاز در حال ریزش به سیاه چاله ها را آشکار کرده اند.گرچه کشش گرانش آنها محسوس است،ولی هنگامی که ماده ای به درون یکی از گردابهای کیهانی سقوط میکند،گویی از جهان ناپدید میشود.

جالب است بدانید که ستارگان هم مانند موجودات زنده ،متولد می شوند،زندگی میکنند و سپس میمیرند.ولی طول زندگی آنها بسیار طولانی است.متاسفانه عمر کوتاه انسانها کفاف نمیدهد تا بتوانند زندگی یک ستاره را درمراحل مختلف شاهد باشند.با این حال اختر شناسان این مراحل را برای ما مشخص می کنند.

 

ارائه مطلب از دوست خوبمان علی شاهری

 

منتظر مطالب جالب شما هستیم...

 نوع مطلب : هوا کــــــــــره 
دنبالک ها: ارسال مطلب به یاران زمین 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logo