تبلیغات
یاران زمین - خاصیت آهنربایی کره زمین

www.geoevents.net

خاصیت آهنربایی کره زمین

تاریخ:دوشنبه 28 بهمن 1387-02:01 ب.ظ

یكی از ویژگی های مهم كره زمین، وجود خاصیت آهنربایی در آن است و مانند این است كه درون كره زمین، آهنربای بسیار بزرگی قرار داده شده است و تاكنون، نظریه های گوناگونی برای علت آن ارائه شده است.

زمین شناسان پس از گذشت زمان كوتاهی پی بردند كه كره زمین نیز خاصیت آهنربایی دارد؛ تا آنجا كه نام قطب های آهن ربا را براساس نام قطب های زمین نامگذاری كردند. به دنبال آن، برای اوین بار در سال 1600 میلادی توسط ‹ گیلبرت› زمین به عنوان یك آهنربای بزرگ معرفی شد. برای دلیل وجود خاصیت مغناطیسی در كره زمین، نظریه های متفاوتی از آغاز شناخت تا كنون ارائه شده است وحتی بعضی می گفتند: خاصیت مغناطیسی كره زمین تحت تآثیر كره های دیگر است. اما آخرین نظریه این خاصیت را به مواد مذاب داخل كره زمین مربوط می داند.

خاصیت مغناطیسی كره زمین:

یكی از ویژگی های مهم كره زمین، وجود خاصیت آهنربایی در آن است و مانند این است كه درون كره زمین، آهنربای بسیار بزرگی قرار داده شده است و تاكنون نظریه های گوناگونی برای علت آن ارائه شده است. آخرین نظریه این است كه درون كره زمین، مواد مذاب در حال حركت وجود دارد و بیشتر این مواد، از جنس: آهن و نیكل هستند. هنگامی كه این مواد حركت می كنند، در اطراف جریان های الكتریكی  ضعیفی به وجود می آورند كه در مجموع، باعث می شود كره زمین خاصیت آهنربایی پیدا كند و در اطراف كره زمین، میدان مغناطیسی به وجود می آید. ما روی آهنربای بزرگی به نام زمین زندگی می كنیم. چندین سیاره دیگر از سیاره های منظومه شمسی نیز، میدان مغناطیسی دارند كه از جمله آنها می توان از عطارد و مشتری نام برد. این خاصیت در خورشید و بسیاری از ستاره های دیگر نیز دیده می شود. خاصیت مغناطیسی كره زمین...

، نقش بسیار مهمی در جهت یابی كشتی ها و هواپیماها دارد. شمال و جنوب مغناطیسی زمین ثابت نیست و در فاصله های زمانی به میزان قابل ملاحظه ای تغییر می كند.

زاویه انحراف:

چنانچه به كمك عقربه مغناطیسی به طرف قطب شمال یا جنوب برویم، به قطب شمال و جنوب واقعی كره زمین نمی رسیم، علت این است كه قطب شمال و جنوب جغرافیایی و مغناطیسی كره زمین، با هم یكی نیست؛ یعنی اینكه قطب شمال مغناطیسی زمین، درست روی قطب شمال جغرافیایی زمین قرار ندارد و اگر دو قطب جغرافیایی و مغناطیسی زمین را توسط خطی فرضی به نام ‹ محور› به هم وصل كنیم، بین دو محور مغناطیسی و محور جغرافیایی زمین، زاویه ای ساخته می شود كه به آن، زاویه انحراف گویند. این زاویه، به مرور زمان تغییرات جزئی می كند و ثابت نمی ماند، و اندازه آن در نقاط مختلف زمین متفاوت است. زاویه انحراف در جهت یابی هواپیما ها كشتی ها بسیار مهم است. هم اكنون قطب شمال مغناطیسی كره زمین در شمال كانادا قرار دارد.

زاویه میل:

مطالعه مغناطیسی زمین، نشان می دهد كه خط های میدان مغناطیسی زمین افقی نیست و با سطح زمین زاویه ای می سازد همچنین می دانیم خاصیت مغناطیسی یك آهنربا در نقاط مختلف آن متفاوت است و در دو قطب آن، این خاصیت بیشتر است، به همین دلیل ، خاصیت آهنربایی كره زمین در دو قطب بیشتر است. پس اگر یك عقربه مغناطیسی آزاد باشد تا بتواند در راستای عمودی نیز حركت كند، نوك این عقربه نزدیك قطب ها به زمین متمایل می شود و در خط استوای مغناطیسی عقربه افقی قرار می گیرد و در قطب ها، به عنوان مثال قطب شمال، نوك عقربه N آن عمود بر سطح افقی خواهد شد. پس محور مغناطیسی عقربه های مغناطیسی در مكان های مختلف استوا تا قطب، نسبت به سطح افق تغییر كرده و زاویه ای با افق می سازد؛ این زاویه را زاویه میل می گویند. پس زاویه میل، زاویه ای است كه محور مغناطیسی عقربه با سطح افق می سازد همچنین این زاویه، در جهت یابی هوااپیماهی و كشتی ها نقش بسیار مهمی دارد؛ در جغرافیا به این زاویه، عرض جغرافیایی گویند.

كشف معدن های آهنی زمین:

مطالعه میدان مغناطیسی زمین بای هدف های علمی  از اهمیت به سزایی برخوردار است. وجود میدان مغناطیس زمین، انجام پاره ای از بررسی های مهم دیگر را میسر كرده است؛ از آن جمله می توان از روشهای اكتشاف و مطالعه ذخایر زمین نام برد. تحلیل دقیق میدان مغناطیسی زمین، وسیله توانمندی برای بررسی ذخایر معدنی زمین است. در حال حاضر جست وجوی مغناطیس سنجی، روش ژئوفیزیكی مهم و گسترده ای است برای اكتشاف و ذخایر معدنی به كار می رود. در زمین، نواحی وجود دارد كه در آنجا كمیت های مغناطیسی به طور ناگهانی تغیر می كنند ومقادیری به خود می گیرند كه با مقادیر مربرط به محل های مجاور، تفاوت زیادی دارند، تفاوت زیاد كمیت های مغناطیسی در این ناحیه ها ناشی از فشار توده بزرگی از سنگ آهن های مغناطیسی در زیر سطح زمین است؛ به همین دلیل مطالعه ناهنجاری های مغناطیسی دانسته های با ارزشی در مورد وجود و محل مخزن های سنگ های مغناطیسی ارائه می دهد.

باستان شناسی مغناطیسی:

میدان مغناطیسی زمین منظم و پایدار نیست بلكه با گذشت سال ها در یك محل معین مقدار متوسط زاویه انحراف و میل تغییر می كند. این انحراف محور مغناطیسی و در نتیجه، تغییرات زاویه انحراف و زاویه میل در یك محل نسبت به زمان، شاخه جدیدی را در باستان شناسی به نام « باستانو مغناطیسی» ایجاد كرده است كه توسط آن، عمر كوره ها، اجاق ها و آتشكده های قدیمی تعیین می شود.

اساس كار:

مبتنی بر این است كه بیشتر خاك رس هایی كه این اجسام از آنها ساخته شده اند، حاوی مقدار كمی مواد مغناطیسی اند. سمتگیری این مواد مغناطیسی با گرم شدن در موقع استفاده عادی تثبیت شده است. با مقایسه جهت فعلی میدان مغناطیسی زمین با جهت میدان مغناطیسی این مواد، می توان قدمت باستانی تقریبی آنها را تعیین كرد.

در مقیاس طولانی تر زمان ( دوران زمین شناسی) شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد محور مغناطیسی زمین در مدت چهار میلیون سال گذشته نه بار كاملا" تغییر جهت داده است. این شواهد مبتنی بر اندازه كیری های خاصیت مغناطیسی ( ضعیف) تثبیت شده در تخته سنگ های با عمر زمین شناسی معین هستند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logo