تبلیغات
یاران زمین - رنگ در سنگ

www.geoevents.net

رنگ در سنگ

نویسنده :میلاد پریدار
تاریخ:سه شنبه 1 اردیبهشت 1388-08:16 ق.ظ

سیارة سبز- آبی ما در منظومه شمسی ویژگی خاصی دارد : سرشار از "رنگ" است. انسان كه در روح نامحدود خود در جستجوی تكامل و بلندی است، از زیبایی و شكوه هزاران رنگ در طبیعت استفاده كرده تا فرهنگ، تمدن و اندیشه‌اش را غنا بخشد. به‌راستی زمین تك رنگ یا سیاه و سفید چقدر بی‌روح بود. سپاس آن یگانه را كه در هر رنگ، گنجینه‌ای شگفت به انسان هدیه كرده است.

 

زمانی كه مردمان اولیه شروع به نقاشی غار‌ها و یا زینت خودشان كردند، مجبور نبودند به دنبال رنگ بگردند. آنها با خرد كردن سنگ های محلی و مخلوط كردن پودر آنها با چربی حیوانات، طیف وسیعی از رنگ‌ها را به‌دست می‌آوردند. رنگ، از قدیمی‌ترین اختراعات بشر است. شما هم می‌توانید با خرد و نرم كردن كمی از گونه‌های مختلف سنگ و خاك، به دست‌ آوردن رنگ‌های جدید راتجربه كنید.

تنوع رنگ در یك مادة معدنی:

بسیاری از كانی‌ها، همواره با یك رنگ مشخص و ویژه در سطح زمین یافت  می‌شوند كه این خصوصیت برای شناسایی آنها بسیار مفید است. در مقابل، بعضی از آنها، رنگ‌های گوناگونی را در طبیعت به خود می‌گیرند. به عنوان مثال، شما می‌توانید تورمالین- Tormaline را  به رنگ های سیاه، قهوه ای، صورتی، سبز و آبی در طبیعت ببینید.

 

سر‌نخ رنگ‌ها:

 

ساده ترین راهی كه می‌توانیم رنگ حاصل  از یك كانی یا مادة معدنی را مشخص كنیم، این است كه نمونه را بر روی كاغذ زبر و سفیدی بكشیم و اثر آن را بررسی كنیم. بسیاری از مواد معدنی، خط رنگی واضحی بر جا می گذارند كه گاهی به رنگ مادة اصلی است و گاهی هم نه.  اما تركیباتی هم وجود دارند كه در اثر سایش  به پودر سفیدی تبدیل می‌شوند و عملا رنگی از خود برجا نمی گذارند.

اگر شما هم به رنگ‌های طبیعی علاقمندید، بیایید با  چند نمونه از رنگ های معدنی معروف آشنا می شویم:

 

رنگ مایه‌های خاكی:

 

هنرمندان قدیمی از خاك‌های رسی_ Clays، در نقاشی‌های خود زیاد استفاده  می كردند. رس‌ها مزایای  زیادی دارند از جمله اینكه  در همه جا یافت می‌شوند،  نرم هستند و رنگ های گوناگونی ایجاد می‌كنند. رنگ های حاصل از این تركیبات، اغلب  قهوه ای و سبز بی‌حالت  است.

 

 

 

 

سایه‌های سفید:

اولین  رنگدانة  سفید، گچ (CaSO4.2H2O )  بوده  هر چند در بعضی مناطق،  استفاده  از كائولن

( رس چینی ) (Al4(Si4O10)(OH)8 ) هم برای تهیة رنگ سفید رایج بوده است. امروزه كانی‌های تیتانیوم دار مانند ایلمینیت(FeTiO2 ) یا روتیل(TiO2 ) برای تهیة رنگ‌های سفید استفاده می‌شوند.

 

به سیاهی زغال:

غارنشینان اولیه، از زغال چوب استفاده می‌كردند تا طرح‌های خود را با حاشیه‌های تیره تزئین كنند. هنوز هم هنرمندان از گرافیت استفاده های فراوان می‌برند. 

 

 

رنگ مایه های پوستی:

 خاك های هماتیت دار- Hematite(Fe2O3 ) ، منبع رنگ‌های قرمز- قهوه ای به شمار می‌آیند. هماتیت در بین كلیة موادی كه برای تولید رنگ استفاده می‌ شوند، از همه مشهورتر است. رد پای هماتیت را در تمام تاریخ بشر می‌توان یافت.  هماتیت رنگ مناسبی دارد، فراوان است، به سادگی نرم می‌شود و از همه مهمتر اینكه سمی نیست. در مقبرة توت انخ آمون، در كنار تمام جواهرات و اشیاء بی نظیرفرعون مصر، یك جعبة كوچك نقاشی به دست آمد كه تصور می شود فرعون مصر در كودكی از آن استفاده می‌كرده است. در آن مجموعه‌ای از پودرهای رنگی شامل پودر گچ، زرنیخ، مالاكیت و هماتیت یافت شد.

 

طلای ساده لوحان:

هنرمندان قرون وسطی، از زرنیخ زرد- Orpiment (As2S3) ،  استفاده می كردند تا رنگ های زیادی از آن درست كنند. رنگ آن  به تنهایی، اثری مانند طلا بر جا می‌گذاشت. شباهت این تركیب با طلا به‌قدری بود كه بعضی از كیمیاگران آن عصر، سعی كردند تا از این نمونه طلا استخراج كنند. به همین دلیل آن را طلای ساده‌لوحان می‌نامند.

 

سبز درخشان:

مالاكیت- Malachite (Cu2(OH)2CO3 ) با داشتن مس در تركیب خود، رنگ عالی از سبز ایجاد می‌كند. اولین استفاده از آن مربوط به دوران برنز و در مصر باستان بوده‌ است. روس‌ها به جای مالاكیت از دی‌اوپتاز- Dioptase  (Cu6(Si6O18).6H2O ) استفاده می‌كردند كه در سیبری فراوان بود. این تركیب، سبز درخشان و زیبایی ایجاد می‌كند.

 

نارنجی مصری:

حدود 1500 سال پیش مصری‌ها نخستین كسانی بودند كه از خرد كردن زرنیخ قرمز-  Realgar (AsS ) رنگ نارنجی را به دست آورند. زرنیخ ، تركیبی ارسنیك دار است و در رسوبات چشمه‌های آب گرم یافت می شود.

 

آبی كلاسیك:

آزوریت Azurite  (Cu3(OH)2(CO3)2 ) نیز تركیبی از مس است و یكی از قدیمی ترین و بهترین رنگدانه‌های آبی است كه انسان از قدیم می‌شناخته. این تركیب  معمولا نرم است ومخصوصا برای تهیة رنگ با كیفیت عالی و ممتاز استفاده می‌شود.

 

شنگرف طبیعی:

امپراطوران چین از قرمز روشن  شنگرف - Cinnabar (HgS ) برای نوشتن نامه‌هایشان  استفاده می كردند.  هنرمندان قرون وسطی، ترجیح می‌دادند كه از شنجرف- Cinnabar  به جای زرنیخ استفاده كنند. به‌طوری كه این تركیب در همه جا فراگیر شد

 

آبی گرانبها:

اولین بار پارسی ها از پودر ظریف و عالی لاجورد- Lapis Lazuli (6](SO4,S,Cl2)  (Na,Ca)9[Al(SiO4)) استفاده كردند تا آبی كاملی از رنگ دریاهای عمیق به دست آورند. لاجورد به دلیل گرانبها بودن، كمتر از آزوریت استفاده می‌شد. در این تصویر قرون وسطایی از مریم مقدس، از این رنگ استفاده شده است.

 

 

تـهیة مواد رنگی غیر سمی:

وجود عناصری مانند ارسنیك و جیوه، سبب سمی بودن بعضی از رنگ های معدنی می‌شوند. با پیشرفت علم شیمی، محققان در صدد هستند تا تركیباتی متفاوت و بی خطررا جایگزین این نمونه‌ها كنند. به عنوان مثال،  سولفوسلنید كادمیوم رنگ های بی‌نظیری از قرمز شفاف تا نارنجی پرتقالی و زرد قناری ایجاد می‌كند اما به خاطر داشتن كادمیوم سمی است و مشكلات ریوی، كلیوی و حتی سرطان را سبب می‌شود. به همین دلیل محققان آلمانی، مخلوطی به نام" Perovskite"  را معرفی كرده‌اند. آنها از تركیب عناصر كلسیم، لانتانیوم ، اكسیژن، نیتروژن و یا تركیب تانتالیوم، اكسیژن و نیتروژن، این رنگدانه ها را به دست آورده‌اند. از این رنگدانه‌ها در تهیة رنگ برای شیشه‌های رنگی، سرامیك و صنایع پلاستیك استفاده می‌شود. این تیم تحقیقاتی معتقد است وجود عناصری مانند اكسیژن و نیتروژن، سبب تغییر طول موج نور های جذب شده می‌شوند و بنابر این می‌توان با تغییر نسبت اكسیژن یا نیتروژن در یك نمونه، طیف وسیعی از رنگ‌ها را  به‌دست آورد.

 

رنگ‌های معدنی در دنیای امروز:

بسیاری از رنگدانه‌های معدنی امروزه از حرارت دادن تركیباتی نظیر كبالت و آلومینیوم در دمای بیش از 2000 درجه فارنهایت و به مدت طولانی، حاصل می‌شوند. بالا بودن قیمت مواد اولیه و هزینة زیاد لازم برای آماده سازی بعضی از آنها مانند رنگ های حاصل از كبالت و كادمیوم، قیمت آنها را نسبتا گران می‌كند. امروزه بسیاری از رنگ ها را با مخلوط كردن رنگ های دیگر، با نسبت‌های متفاوت به‌دست می‌آورند. مانند رنگ های بنفش و ارغوانی.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
vitamin b foot pain
جمعه 9 تیر 1396 08:02 ق.ظ
These are truly impressive ideas in about blogging.
You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.
foot pain on top of foot
یکشنبه 4 تیر 1396 01:16 ب.ظ
You can certainly see your expertise within the paintings you write.

The sector hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they
believe. All the time follow your heart.
jacelyngoldfeder.bravesites.com
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 10:46 ق.ظ
Loving the info on this website, you have done outstanding job on the posts.
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 01:00 ب.ظ
It is really a great and helpful piece of information. I'm glad that you just
shared this useful info with us. Please stay us informed
like this. Thank you for sharing.
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 01:55 ق.ظ
Very soon this site will be famous among all blogging users,
due to it's pleasant posts
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 02:49 ب.ظ
Normally I don't read article on blogs, but I would
like to say that this write-up very pressured
me to try and do it! Your writing taste has been amazed me.

Thanks, very nice post.
مهدی نیوز
چهارشنبه 9 اردیبهشت 1388 05:46 ب.ظ
با سلام خدمت شما
من از وبلاگ شما دیدن کردم و خوشم آمد
من می خواستم که با بلاگ شما تبادل لینک کنم من با خرید اکانت گوگل روبوت و قرار داد بین ما و آن گوگل روبوت هر روز به بلاگ من سر می زند و از آن بازدید می کند اگر باور ندارید به وبلاگم بیایید و چک کنید
همچنین در عرض 3 روز پیج رنک 1 را گرفته ام که تا 4 نیز پیش می رود که این به نفع هر دوی ماست من را با نام "تمامی اخبار ایران و جهان " لینک کنید سپس به من اطلاع دهید تا شما را لینک کنم.من از شما خوهش می کنم
باتشکر
آگهی وب
سه شنبه 1 اردیبهشت 1388 09:43 ق.ظ
با سلام خدمت شما وبمستر عزیز
وب سایت خیلی پرمحتوا و جالبی دارید من
واقعا از مطالب وب سایت شما بهرمند شدم و حتما باز هم سر میزنم فقط یه خواهشی داشتم دوست عزیز و اون اینه که خواهشمندم که لینک وب سایت من رو تو سایتتون قرار بدهید با عنوان (آگهی وب،درج آگهی رایگان)با آدرسwww.Agahiweb.com خوشحال میشم این خواسته من را براورده کرده و ذهنیت خوبی رو نسبت به شما داشته باشم در عوض ما هم برای اینکه رضایت شما را بگیریم به شما پیشنهاد بهتری داریم و(تبلیغات سایت شما در سایت آگهی وب) اون اینه که شما با ثبت کردن آگهی رایگان در سایت ما می تونید در متن آگهی خود سایت یا وبلاگتون رو معرفی کنید که بیشترین بازدید از این طریق نصیب شما خواهد شد در صورت لینک کردن حتمابه من اطلاع بدهید
نحوه درج آگهی رایگان در سایت ما : اول باید ثبت نام کنید که از لینک زیر می تونید برای ثبت نام اقدام کنید
http://www.agahiweb.com/index.php?DPT=R1
بعد از ثبت نام وارد محیط کاربری خود شوید و گزینه درج آگهی جدید را انتخاب کنید و بعد فرم مربوطه را پر کنید در قسمت متن آگهی درباره فعالیت سایت خود می تونید توضیح بدهید که در آخر توضیح حتما آدرس وب سایتتون رو بنویسید در قسمت گروهها سایتهای اینترنتی را از شاخه کامپیوتر برگزینید و در قسمت نوع آگهی مجانی و در قسمت دوره ها مطابق میل خود و بقیه گزینه ها سهل و آسان میباشد بعد از لینک کردن ما در سایت خود اگر این افتخار رو به ما بدید که سایت خودتون رو در سایت ما رایگان معرفی کنید خوشحالمون می کنید
با تقدیم احترامات
پایانه پشتیبانی
وب سایت
آگهی وب
www.Agahiweb.com
www.parniaz.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo